Afrikai sertéspestis
Afrikai sertéspestis - gyűjtőoldal
Tematikus aloldalunkon megtalálhatják az afrikai sertéspestissel kapcsolatos információkat.
Olvasóink interaktív térképen tájékozódhatnak a hatósági intézkedésekről. A térkép használatához néhány tipp: a térkép jobb alsó sarkában lévő "Rétegek" feliratra kattintva kiválaszthatja, hogy mire kíváncsi (például: fertőzött vaddisznók, fertőzött házisertések, magas kockázatú területek).
Kiemelt témák
-
ASP miatt korlátozás alatt álló települések
-
Korlátozott és fertőzött területek az Európai Unióban
-
ASP előfordulások/esetek
-
Kereskedelmi tudnivalók a hazai ASP kitöréssel kapcsolatban
-
ASP vizsgálatok eredménye
-
Mentesítési terv
-
ASP szempontjából kijelölt engedélyköteles üzemek listája
-
ASP szempontjából megfelelő telepek az I-II körzetben
-
Sertés szaporítóanyagot II. körzetből EU-ba kiszállítók listája
Videók és plakátok
- ASP megelőző kampány sertéstartóknak (plakát)
- Állítsuk meg közösen az afrikai sertéspestist! (videó)
- Beszéljünk az afrikai sertéspestis megelőzéséről (videó)
- Mandula (Tonsilla) mintavétel vaddisznóból (oktatóvideó)
- Állattartóknak a megelőzésről
- Határátkelőhelyeken - többnyelvű
- Tájékoztató fertőzött területről
- Kirándulóknak
- Kirándulóknak, utazóknak - többnyelvű
- Figyelemfelhívás állattartóknak
Vaddisznóhús felhasználás
-
Fertőzött terület (beleértve az SZKT-t is)
Teljes vadászati tilalom érvényes a vaddisznóra, az állománygyérítés érdekében kizárólag diagnosztikai kilövést lehet engedélyezni. Minden diagnosztikai célból kilőtt egyed testét ártalmatlanítani kell.
A Helyi Járványvédelmi Központ (HJK) vezetője a vadászatra jogosult írásbeli kérelme alapján eseti engedélyt adhat arra, hogy a diagnosztikai célból kilőtt egyedek egy részét a vadászatra jogosult magánfogyasztásra, mint végső fogyasztó a fertőzött területen belül felhasználhassa, illetve a trófeát kikészíttethesse.
A felhasználásra és/vagy a trófea kikészítésre csak a negatív virológiai (PCR) eredmény megérkezést követően kerülhet sor, addig a testet a vadászatra jogosultnak kell a HJK által jóváhagyott helyen és módon tárolnia.
-
Magas kockázatú terület
A vadászatra jogosult mind a vadászat során, mind az állománygyérítés érdekében diagnosztikai célból kilőtt vaddisznó testeket felhasználhatja. A diagnosztikai célból kilőtt vaddisznó felhasználásáról a HJK-t/járási főállatorvost köteles tájékoztatni.
A magas kockázatú területen elejtett –vaddisznók (ideértve az állománygyérítés során diagnosztikai célból kilőtt egyedeket) teste, vagy annak bármely része csak a Nébih állategészségügyi diagnosztikai laboratóriuma által elvégzett virológiai (PCR) vizsgálat negatív eredményének kézhezvételét követően használható fel.
A virológiai vizsgálat negatív eredményének megérkezéséig a magas kockázatú területen kilőtt és felhasználásra szánt vaddisznók teste a vadászterületet nem hagyhatja el.Negatív vizsgálati lelet birtokában a vadászatra jogosult a vadhűtőben tárolt testet – egyéb, ASP járványtól független jogszabályi követelmények betartása mellett – közvetlenül vadfeldolgózónak, vadbegyűjtőnek átadhatja, magánfogyasztásra mint végső fogyasztó felhasználhatja, illetve a vadászjeggyel rendelkező elejtőnek átadhatja, eladhatja.
Amennyiben a vadászatra jogosult engedélyezett vadbegyűjtőt üzemeltet, vagy annak adja át a testet, további felhasználási lehetőségek is adottak. Lehetősége van
• a végső fogyasztónak minősülő természetes személynek, jogi személynek, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetnek vagy
• a végső fogyasztót közvetlenül ellátó helyi kiskereskedelmi vagy vendéglátó egységnek értékesíteni a vaddisznó húst.A magas kockázatú területről a kilőtt vaddisznók teste a negatív eredmény birtokában is csak magyarországi rendeltetési helyre szállítható, továbbá a test vagy az abból származó hús és egyéb termék kizárólag Magyarország területén kerülhet forgalomba. Az így forgalomba hozott terméket téglalap alakú, két egymást keresztező vonallal áthúzott jelöléssel kell ellátni.
-
Közepes kockázatú terület
A vadászatra jogosult mind a vadászat során, mind a diagnosztikai célból kilőtt vaddisznó testeket felhasználhatja. A diagnosztikai célból kilőtt vaddisznó felhasználásáról a HJK-t/járási főállatorvost köteles tájékoztatni.
A vadászatra jogosult a vadhűtőben tárolt testet – egyéb, ASP járványtól független jogszabályi követelmények betartása mellett – közvetlenül vadfeldolgózónak, vadbegyűjtőnek átadhatja, magánfogyasztásra mint végső fogyasztó felhasználhatja, illetve a vadászjeggyel rendelkező elejtőnek átadhatja, eladhatja.
Amennyiben a vadászatra jogosult engedélyezett vadbegyűjtőt üzemeltet, vagy annak adja át a testet, további felhasználási lehetőségek is adottak. Lehetősége van
• végső fogyasztónak minősülő természetes személynek, jogi személynek, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetnek vagy
• a végső fogyasztót közvetlenül ellátó helyi kiskereskedelmi vagy vendéglátó egységnek értékesíteni a vaddisznó húst.
A közepes kockázatú területen az ASP szempontjából nem vonatkoznak speciális szabályok a vadászat során kilőtt vaddisznók testének felhasználására. Amennyiben a testből mintát vettek virológiai vizsgálatra, és test nem hagyja el a közepes kockázatú területet, a test felhasználásával nem kell megvárni a vizsgálat eredményét. Magas vagy fertőzött területre való kiszállítás (azokra a területekre vonatkozó egyéb előírások betartása mellett) csak negatív PCR teszt eredménnyel lehetséges. -
2021/605 végrehajtási rendelet
A 2021/605 végrehajtási rendelet vadgazdálkodókat érintő változásairól alábbi gyakran ismételt kérdések gyűjteményünkben olvashatnak: https://portal.nebih.gov.hu/-/gyakori-kerdesek-a-bizottsag-eu-2021-605-vegrehajtasi-rendeletet-koveto-valtozasokrol
Legfontosabb intézkedések, előírások
-
Szigorúan korlátozott terület (SZKT)
-
Vaddisznóra vonatkozó utasítások
• Az ASP első megállapítást követően az SZKT-n meg kell tiltani a vaddisznók társas és egyéni vadászatát, valamennyi egyéb vadászható állatfajra vonatkozóan a társas vadászatokat és az egyéni vadászatokat ideiglenesen fel kell függeszteni.
• Egyéni és társas vadászatot minden vadászható állatfaj vonatkozásában, a vaddisznó kivételével a Helyi Járványvédelmi Központ (a továbbiakban: HJK) vezetője engedélyezheti. A vaddisznóktól eltérő állatfajok esetében egyéni és társas vadászatot csak a járványvédelmi vadászképzésen részt vett és ott eredményes vizsgát tett vadász folytathat.
• Azonnal meg kell kezdeni az elhullott vaddisznók rendszeres keresését, minden elhullottan talált és gázolt vaddisznóhulla esetében mintát kell venni az ASP kimutatására, illetve kizárására.
• A HJK-nak az állománygyérítés érdekében egyéni diagnosztikai kilövést kell elrendelnie, illetve engedélyezheti a vaddisznók csoportos diagnosztikai kilövését. Minden állománygyérítés céljából kilőtt egészségesnek látszó egyedből mintát kell venni.
• Az elhullottan talált, valamint gázolt, és a tünetek miatt diagnosztikai célból kilőtt vaddisznók (vaddisznóhulla) ártalmatlanítását 1. kategóriájú állati eredetű melléktermék feldolgozóban kell végezni, illetve helyben vagy gödörben el kell földelni.
• Minden vaddisznót, vaddisznót is tartó vadaskert vaddisznó állományát legkésőbb a vadászati év végéig, a vadfarmokon lévő állományt fél éven belül fel kell számolni.
• Az SZKT-n a szabadtéri vaddisznó állomány fenntartó célú etetése tilos!
-
Házisertésekre vonatkozó utasítások: (megegyezik a fertőzött területre vonatkozó utasításokkal)
• A fertőzött terület elrendelését követő 60 napon belül a fertőzött területen található valamennyi sertéstartó gazdaságot fel kell keresni a sertésállományok korcsoportonkénti összeírása, valamint az állattartók járványügyi tájékoztatása, a fertőzött területen minden sertéstartó számára kötelezően betartandó „Jó Sertéstartási Gyakorlat” nyomtatott formában történő átadása céljából. A tájékoztatásnak ki kell térnie a tartók azon kötelezettségére, hogy hogy a sertéstartásban bekövetkező változást (tartás befejezése, szüneteltetése, újraindítása, tartási hely változása stb.) be kell jelenteniük a területileg illetékes állategészségügyi hatóságnak.
• Fel kell mérni, hogy a fertőzött területén lévő sertésállományok között mennyi az ideiglenesen vagy tartósan kültéren tartott állomány. Az ilyen állományokról külön nyilvántartást kell vezetni. A kültéri sertéstartás helyét kettős kerítéssel körülvéve, vagy más, a HJK vezetője (ha nincs a megyében HJK, akkor a megyei főállatorvos) által elfogadott módszerrel kell megakadályoznia a házi sertések és vaddisznók érintkezését.
• A sertéstartóknak a bejelentési kötelezettségük teljesítése során az észleléstől számított 24 órán belül kell jelenteniük a szolgáltató vagy hatósági állatorvosnak, ha az ASP-re vagy klasszikus sertéspestisre gyanakszanak, továbbá, ha sertésük elhullott vagy megbetegedett.
• Nagylétszámú sertésállományok esetében az állattartó és - amennyiben tudomására jutott - a szolgáltató állatorvos köteles jelenteni a hatóságnak, ha a napi elhullás bármely korcsoportban az elmúlt 10 nap átlagához képest megemelkedett.
• A fertőzött területen tartott kislétszámú sertésállományok esetében az elhullott és a sertéstartók által bejelentett minden 2 hónaposnál idősebb házisertésből mintát kell venni az ASP kizárására, illetve megerősítése céljából.
• A fertőzött területen tartott nagylétszámú sertésállományok esetében hetente legalább két elhullott, két hónapnál idősebb sertésből mintát kell küldeni és virológiai vizsgálat céljából.
• A fertőzött területen elhullott házisertések hulláját 1. vagy 2. kategóriájú állati eredetű melléktermék feldolgozó üzemben kell ártalmatlanítani, a kislétszámú gazdaságok esetében erről a Helyi Járványvédelmi Központnak (HJK) kell gondoskodnia.
• A fertőzött területről származó abraktakarmányt 30 napig, az alomanyagot 90 napig vaddisznóktól elzártan kell tárolni a felhasználás előtt. Zöldtakarmány és állati eredetű melléktermék (moslék) etetése tilos!
• Az élőállat-, termék- és szaporítóanyag forgalmazás csak a különleges előírások betartásával, folyamatos hatósági felügyelet mellett történhet.
-
-
Fertőzött terület
-
Vaddisznóra vonatkozó utasítások
• A fertőzött terület SZKT-n kívüli részén tilos a vaddisznók társas és egyéni vadászata, valamennyi egyéb vadászható állatfajra vonatkozóan a társas vadászatokat ideiglenesen fel kell függeszteni.
• A vaddisznóktól eltérő állatfajok esetében egyéni és társas vadászatot csak a járványvédelmi vadászképzésen részt vett és ott eredményes vizsgát tett vadász folytathat.
• A HJK vezetője a betegég első megállapítását követően engedélyezheti a vaddisznótól eltérő állatfajok társas vadászatát.
• A fertőzött területen azonnal meg kell kezdeni az elhullott vaddisznók keresését, minden elhullottan talált és gázolt vaddisznóhulla esetében mintát kell venni az ASP kimutatására, illetve kizárására.• Az ASP megelőzése érdekében a fertőzött terület SZKT-n kívüli részén a vaddisznóállomány gyérítése és az egyenletes vizsgálati nyomás céljából a HJK-nak diagnosztikai célú kilövést kell elrendelnie. A diagnosztikai kilövés során törekedni kell arra, hogy a kilőtt egyedek legalább 70%-a süldő és malac legyen. A vadászatra jogosult sem írott sem íratlan formában nem korlátozhatja vagy tilthatja és nem szankcionálhatja a kocák és a süldők kilövését. A HJK vezetője engedélyezheti a vaddisznók csoportosan végrehajtott diagnosztikai kilövését is.
• Az elhullottan talált, valamint gázolt és a tünetek miatt diagnosztikai célból kilőtt vaddisznók (vaddisznóhulla) ártalmatlanítását 1. kategóriájú állati eredetű melléktermék feldolgozóban kell végezni, illetve helyben vagy gödörben el kell ásni.• Minden vaddisznót, vaddisznót is tartó vadaskert vaddisznó állományát legkésőbb a vadászati év végéig, a vadfarmokon lévő állományt fél éven belül fel kell számolni.
• A fertőzött területen a szabadtéri vaddisznóállomány fenntartó célú etetése tilos. -
Házisertésekre vonatkozó utasítások
• A fertőzött terület elrendelését követő 60 napon belül a fertőzött területen található valamennyi sertéstartó gazdaságot fel kell keresni a sertésállományok korcsoportonkénti összeírása, valamint az állattartók járványügyi tájékoztatása, a fertőzött területen minden sertéstartó számára kötelezően betartandó „Jó Sertéstartási Gyakorlat” nyomtatott formában történő átadása céljából. A tájékoztatásnak ki kell térnie a tartók azon kötelezettségére, hogy hogy a sertéstartásban bekövetkező változást (tartás befejezése, szüneteltetése, újraindítása, tartási hely változása stb.) be kell jelenteniük a területileg illetékes állategészségügyi hatóságnak.
• Fel kell mérni, hogy a fertőzött területén lévő sertésállományok között mennyi az ideiglenesen vagy tartósan kültéren tartott állomány. Az ilyen állományokról külön nyilvántartást kell vezetni. A kültéri sertéstartás helyét kettős kerítéssel körülvéve, vagy más, a HJK vezetője (ha nincs a megyében HJK, akkor a megyei főállatorvos) által elfogadott módszerrel kell megakadályoznia a házi sertések és vaddisznók érintkezését.
• A sertéstartóknak a bejelentési kötelezettségük teljesítése során az észleléstől számított 24 órán belül kell jelenteniük a szolgáltató vagy hatósági állatorvosnak, ha az ASP-re vagy klasszikus sertéspestisre gyanakszanak, továbbá, ha sertésük elhullott vagy megbetegedett.• Nagylétszámú sertésállományok esetében az állattartó és - amennyiben tudomására jutott - a szolgáltató állatorvos köteles jelenteni a hatóságnak, ha a napi elhullás bármely korcsoportban az elmúlt 10 nap átlagához képest megemelkedett.
• A fertőzött területen tartott kislétszámú sertésállományok esetében az elhullott és a sertéstartók által bejelentett minden 2 hónaposnál idősebb házisertésből mintát kell venni az ASP kizárására, illetve megerősítése céljából.
• A fertőzött területen tartott nagylétszámú sertésállományok esetében hetente legalább két elhullott, két hónapnál idősebb sertésből mintát kell küldeni és virológiai vizsgálat céljából.
• A fertőzött területen elhullott házisertések hulláját 1. vagy 2. kategóriájú állati eredetű melléktermék feldolgozó üzemben kell ártalmatlanítani, a kislétszámú gazdaságok esetében erről a Helyi Járványvédelmi Központnak (HJK) kell gondoskodnia.
• A fertőzött területről származó abraktakarmányt 30 napig, az alomanyagot 90 napig vaddisznóktól elzártan kell tárolni a felhasználás előtt. Zöldtakarmány és állati eredetű melléktermék (moslék) etetése tilos!
• Az élőállat-, termék- és szaporítóanyag forgalmazás csak a különleges előírások betartásával, folyamatos hatósági felügyelet mellett történhet.
-
-
Magas kockázatú terület
-
Vaddisznóra vonatkozó utasítások
• A vaddisznó társas vadászatot – beleértve a vadaskertekben folytatott társas vadászatot is - csak a HJK vezetőjének (ha a megyében nincs HJK, akkor a megyei főállatorvos) egyedi engedélye alapján lehet tartani.
• A magas kockázatú területen az elhullott vaddisznókat intenzíven kell keresni, minden bejelentett, keresés során elhullottan talált, valamint gázolt vaddisznóhulla esetében mintát kell venni az ASP kimutatására, illetve kizárására irányuló virológiai vizsgálat céljából.
• Az ASP megelőzése érdekében a vaddisznóállomány gyérítése és az egyenletes vizsgálati nyomás céljából a hatóságnak diagnosztikai célú kilövést kell elrendelnie. A diagnosztikai kilövés során törekedni kell arra, hogy a kilőtt egyedek legalább 70%-a süldő és malac legyen. A vadászatra jogosult sem írott sem íratlan formában nem korlátozhatja vagy tilthatja és nem szankcionálhatja a kocák kilövését.
• Az elhullottan talált, valamint gázolt és a tünetek miatt diagnosztikai célból kilőtt vaddisznók hulláit (vaddisznóhulla), valamint a kilőtt, felhasználásra kerülő vaddisznók zsigereit a vadászatra jogosultaknak össze kell gyűjteniük és ezek ártalmatlanítását 1. kategóriájú állati eredetű melléktermék feldolgozóban kell elvégezni.
• A szabadon élő vaddisznók állományfenntartás céljából történő takarmányozása tilos!
-
Házisertésekre vonatkozó utasítások
• A magas kockázatú a terület elrendelését követő 60 napon belül a területen található valamennyi sertéstartó gazdaságot fel kell keresni a sertésállományok korcsoportonkénti összeírása, valamint az állattartók járványügyi tájékoztatása, a magas kockázatú területen ajánlott „Jó Sertéstartási Gyakorlat” nyomtatott formában történő átadása céljából. A tájékoztatásnak ki kell térnie a tartók azon kötelezettségére, hogy a sertéstartásban bekövetkező változást (tartás befejezése, szüneteltetése, újraindítása, tartási hely változása stb.) be kell jelenteniük a területileg illetékes állategészségügyi hatóságnak.
• Fel kell mérni, hogy a magas területén lévő sertésállományok között mennyi az ideiglenesen vagy tartósan kültéren tartott állomány. Az ilyen állományokról külön nyilvántartást kell vezetni. A kültéri sertéstartás helyét kettős kerítéssel körülvéve, vagy más, a HJK vezetője (ha nincs a megyében HJK, akkor a megyei főállatorvos) által elfogadott módszerrel kell megakadályoznia a házi sertések és vaddisznók érintkezését.
• Mind a nagylétszámú, mind kislétszámú állományok esetében fokozott figyelmet kell fordítania az általános járványvédelmi (biológiai biztonsági) előírások betartatása mellett az ASP megelőzése szempontjából kiemelt jelentőségű járványvédelmi (biológiai biztonsági) követelmények betartására is.
• A magas kockázatú területen elhullott házisertések hulláját 1. vagy 2. kategóriájú állati eredetű melléktermék feldolgozó üzemben kell ártalmatlanítani, a kislétszámú gazdaságok esetében erről a Helyi Járványvédelmi Központnak (HJK) kell gondoskodnia.
-
-
"Jó Sertéstartási Gyakorlat” háztáji sertéstartóknak
Az ASP vírus házisertés-állományra való átterjedésének megakadályozása érdekében az országos főállatorvos kiadta a „Jó Sertéstartási Gyakorlat” útmutatót. A dokumentum a fertőzött területen minden sertéstartóra – a tartott darabszámtól függetlenül – kötelezően betartandó minimális járványvédelmi előírásokat tartalmazza. Az intézkedések betartása a magas kockázatú területeken ajánlott.
Fenti információkról, valamint a kapcsolódó teendőkről, kötelezettségekről hamarosan mind a fertőzött, mind a magas kockázatú területeken található sertéstartó gazdaságokat levélben értesíti a hatóság. A Nébih kéri az érintetteket, hogy a tájékoztatókat alaposan tanulmányozzák át és kövessék az abban leírt utasításokat.
Kapcsolódó anyag:
"Jó Sertéstartási Gyakorlat" útmutató (pdf)
Kivonat a szigorúan korlátozott terület (SZKT) feloldásának, valamint fertőzött és magas kockázatú területek feloldásának, illetve csökkentésnek szakmai szabályairól
-
I. Szigorúan korlátozott terület (SZKT) feloldásának szakmai szabályai
1. Az SZKT megszüntetése ASP Mentesítési Terv 2.2.4. pontja alapján Helyi Járványvédelmi Központ (HJK) saját hatáskörben vagy a vadászatra jogosult kezdeményezheti az Országos Járványvédelmi Központnál (OJK) SZKT feloldás feltételei 1. Legalább 6 hónapja nem fordult elő ASP eset 2. Ezt a tényt a területről származó vaddisznók virológiai vizsgálata alátámasztja az ASP Szakértői Akciócsoport által kidolgozott szakmai szempontoknak megfelelően. SZKT megszüntetését az országos főállatorvos rendeli el OJK javaslata alapján ASP Szakértői Csoport véleményének figyelembevételével 2. ASP Szakértői Akciócsoport által kidolgozott szakmai szempontok 2.1. Feltételek, ha az utolsó eset 6 hónapnál régebben, de 1 évnél korábban fordult elő 2.1.1. Érintett vadgazdálkodási egység becsült vaddisznó létszámától független feltételek a) Legalább 6 hónapja a vadgazdálkodási egység területéről származó vaddisznókból vett minden vizsgálatra alkalmas minta virológiai (PCR) vizsgálata negatív eredményre vezetett. b) Az elmúlt 6 hónap során a szomszédos vadgazdálkodási egységekben nem mutatták ki az ASP jelenlétét a vizsgálatok. 2.1.2. Érintett vadgazdálkodási egység becsült vaddisznó létszámától függő feltételek Ha vadgazdálkodási egység becsült létszáma 100 felett van Ha vadgazdálkodási egység becsült létszáma 100 alatt van a) A vadgazdálkodási egység területéről származó legalább 1 elhullottan talált vagy 1 klinikai tünetek miatt kilőtt vagy 2 gázolás miatt elhullott vaddisznó virológiai (PCR) vizsgálata negatív eredményre vezetett az utolsó eset megerősítését követően, és a) A vadgazdálkodási egység területéről származó származó legalább 1 elhullott vagy 1 klinikai tünetek miatt kilőtt vagy 2 gázolás miatt elhullott vaddisznó virológiai (PCR) vizsgálata negatív eredményre vezetett az utolsó eset megerősítését követően, vagy b) A vadgazdálkodási egység területéről származó legalább 10 egészséges (az állománygyérítés során) kilőtt vaddisznó virológiai (PCR) vizsgálata negatív eredményre vezetett az utolsó eset megerősítését követően. b) A vadgazdálkodási egység területéről származó legalább 10 egészséges (az állománygyérítés során) kilőtt vaddisznó virológiai (PCR) vizsgálata negatív eredményre vezetett az utolsó eset megerősítését követően. Ha az a) pont nem teljesült, de az utolsó esetet követően volt 1 negatív virológiai (PCR) eredményt adó gázolás miatt elhullott vaddisznó, akkor elegendő 9 egészséges kilőtt vaddisznó negatív eredménye is. 2.2. Feltételek, ha az utolsó eset 1 évnél régebben fordult elő vagy nem volt saját eset a vadgazdálkodási egység területén 2.2.1. Érintett vadgazdálkodási egység becsült vaddisznó létszámától független feltételek a) Legalább 1 éve a vadgazdálkodási egység területéről származó vaddisznókból vett minden vizsgálatra alkalmas minta virológiai (PCR) vizsgálata negatív eredményre vezetett. b) Az elmúlt 6 hónap során a szomszédos vadgazdálkodási egységekben nem mutatták ki az ASP jelenlétét a vizsgálatok. 2.2.2. Érintett vadgazdálkodási egység becsült vaddisznó létszámától függő feltételek Ha vadgazdálkodási egység becsült létszáma: 0-10 Ha vadgazdálkodási egység becsült létszáma: 11-50 Ha vadgazdálkodási egység becsült létszáma: 51-100 Ha vadgazdálkodási egység becsült létszáma 100 felett van a) A vadászatra jogosult területéről származó legalább 1 elhullott vagy 1 klinikai tünetek miatt kilőtt vagy 2 gázolás miatt elhullott vaddisznó virológiai (PCR) vizsgálata negatív eredményre vezetett az elmúlt 6 hónapban, vagy a) A vadászatra jogosult területéről származó legalább 1 elhullott vagy 1 klinikai tünetek miatt kilőtt vagy 2 gázolás miatt elhullott vaddisznó virológiai (PCR) vizsgálata negatív eredményre vezetett az elmúlt 6 hónapban, és b) A vadászatra jogosult területéről származó legalább 3 egészséges kilőtt vaddisznó virológiai (PCR) vizsgálata negatív eredményre vezetett az elmúlt 6 hónapban. Ha az a) pont nem teljesült, de az elmúlt 6 hónapban volt 1 negatív virológiai (PCR) eredményt adó gázolás miatt elhullott vaddisznó, akkor elegendő 2 egészséges kilőtt vaddisznó negatív eredménye is. Ha sem az a) sem a b) pont nem teljesült, akkor a c) pont az irányadó. b) A vadászatra jogosult területéről származó legalább 5 egészséges kilőtt vaddisznó virológiai (PCR) vizsgálata negatív eredményre vezetett az elmúlt 6 hónapban. Ha az a) pont nem teljesült, de az elmúlt 6 hónapban volt 1 negatív virológiai (PCR) eredményt adó gázolás miatt elhullott vaddisznó, akkor elegendő 4 egészséges kilőtt vaddisznó negatív eredménye is. Ha sem az a) sem a b) pont nem teljesült, akkor a c) pont az irányadó. b) A vadászatra jogosult területéről származó legalább 10 egészséges kilőtt vaddisznó virológiai (PCR) vizsgálata negatív eredményre vezetett az elmúlt 6 hónapban. Ha az a) pont nem teljesült, de az elmúlt 6 hónapban volt 1 negatív virológiai (PCR) eredményt adó gázolás miatt elhullott vaddisznó, akkor elegendő 9 egészséges kilőtt vaddisznó negatív eredménye is. Ha sem az a) sem a b) pont nem teljesült, akkor a c) pont az irányadó. b) A vadászatra jogosult területéről származó legalább 10 egészséges kilőtt vaddisznó virológiai (PCR) vizsgálata negatív eredményre vezetett az elmúlt 6 hónapban. Ha az b) pont teljesült, de az a) pont nem, akkor a c) pont az irányadó. c) a vadászatra jogosult a rendelkezésre álló dokumentáció alapján rendszeresen, aktívan kereste az elhullott vaddisznókat, de ennek ellenére nem talált hullát az elmúlt 6 hónapban, valamint klinikai tünetet mutató vagy gázolt egyed sem volt ebben az időszakban, továbbá nem tudott elegendő vaddisznót sem kilőni, de a d) vagy az e) pontok valamelyike is teljesült. c) a vadászatra jogosult a rendelkezésre álló dokumentáció alapján rendszeresen, aktívan kereste az elhullott vaddisznókat, de ennek ellenére nem talált hullát az elmúlt 6 hónapban, valamint klinikai tünetet mutató vagy gázolt egyed sem volt ebben az időszakban, és a d) pont is teljesült. d) az elmúlt egy évben a vadászatra jogosult területéről származó legalább 1 elhullott vagy 1 klinikai tünetek miatt kilőtt vagy 2 gázolás miatt elhullott vagy 3 egészséges kilőtt (vagy 1 gázolás miatt elhullott és 2 egészséges kilőtt) vaddisznó esetében a virológiai (PCR) vizsgálat negatív eredményt adott. d) az elmúlt egy évben a vadászatra jogosult területéről származó legalább 1 elhullott vagy 1 klinikai tünetek miatt kilőtt vagy 2 gázolás miatt elhullott vagy 5 egészséges kilőtt (vagy 1 gázolás miatt elhullott és 4 egészséges kilőtt) vaddisznó esetében a virológiai (PCR) vizsgálat negatív eredményt adott. d) A vadászatra jogosult területéről származó legalább 1 elhullott vagy 1 klinikai tünetek miatt kilőtt vagy 2 gázolás miatt elhullott vagy 10 egészséges kilőtt (vagy 1 gázolás miatt elhullott és 9 egészséges kilőtt) vaddisznó virológiai (PCR) vizsgálata negatív eredményre vezetett az elmúlt egy évben. d) A vadászatra jogosult területéről származó legalább 1 elhullott vagy 1 klinikai tünetek miatt kilőtt vagy 2 gázolás miatt elhullott vaddisznó virológiai (PCR) vizsgálata negatív eredményre vezetett az elmúlt egy évben, továbbá a b) pont is teljesült. e) a vadászatra jogosult a d) pontban foglaltaknak nem felel meg, de az elmúlt egy évben volt legalább 1 negatív virológiai (PCR) eredmény a területéről származó vaddisznókban, továbbá a szomszédos vadgazdálkodási egységek egyikében sem fordult elő az ASP az elmúlt 1 évben. A negatív vizsgálati eredménytől is el lehet tekinteni, ha a vadászatra jogosult az elmúlt egy évben nem tudott kilőni vaddisznót. e) a vadászatra jogosult a d) pontban foglaltaknak nem felel meg, de az elmúlt egy évben volt legalább 3 negatív virológiai (PCR) eredmény a területéről származó vaddisznókban, továbbá a szomszédos vadgazdálkodási egységek egyikében sem fordult elő az ASP az elmúlt 1 évben. A negatív vizsgálati eredményektől is el lehet tekinteni, ha a vadászatra jogosult az elmúlt egy évben nem tudta kilőni a minimális vizsgálati szám eléréséhez szükséges számú vaddisznót és becsült létszáma maximum 20. -
II. A fertőzött területek feloldásának, illetve csökkentésnek szakmai szabályai
Fertőzött terület feloldása ASP Szakértői Csoport kezdeményezheti Feloldás feltételei ASP Szakértői Csoport által meghatározott szakmai szempontok Fertőzött terület feloldását az Európai Bizottság hagyja jóvá Országos Járványvédelmi Központ (OJK) előterjesztése alapján ASP Szakértői Csoport által meghatározott szakmai szempontok Egy, a fertőzött területbe tartozó, 100
egyed feletti becsült vaddisznó
létszámmal rendelkező vadgazdálkodási egység magas kockázatú területbe
történő átsorolására akkor lehet
javaslatot tenni, haEgy, a fertőzött területbe tartozó, 100 egyed vagy az alatti becsült vaddisznó létszámmal rendelkező vadgazdálkodási egység magas kockázatú területbe
történő átsorolására akkor lehet
javaslatot tenni, haAz alább felsorolt feltételek együttesen teljesülnek: Az alább felsorolt feltételek együttesen teljesülnek: a) Az elmúlt 1 év eseteire alapozott kockázatelemzés alapján már nem
tartozik a kiemelt kockázatú kategóriába.a) Az elmúlt 1 év eseteire alapozott kockázatelemzés alapján már nem
tartozik a kiemelt kockázatú kategóriába.b) Nem tartozik a szigorúan korlátozott területbe és nem is szomszédos olyan vadgazdálkodási egységgel, amely a
szigorúan korlátozott területbe tartozik.b) Nem tartozik a szigorúan korlátozott területbe és nem is szomszédos olyan vadgazdálkodási egységgel, amely a
szigorúan korlátozott területbe tartozik.c) A virológiai (PCR) vizsgálatok során a területről származó legalább 1 elhullott vaddisznó és legalább 10 egészséges (az
állománygyérítés során) kilőtt vaddisznó virológiai vizsgálata negatív eredményre vezetett az elmúlt 6 hónap alatt.c) Ha a területről származó legalább 1 elhullott vaddisznó vagy – ha elhullott
vaddisznót nem találtak – 10 egészséges (az állománygyérítés során) kilőtt
vaddisznó virológiai (PCR) vizsgálatának negatív eredménye az elmúlt 6 hónap alatt.d) Ha a területről származó, klinikai tünetek miatt kilőtt, vagy gázolt vaddisznóból történt virológiai (PCR)
vizsgálat, akkor az negatív eredményre
vezetett.d) Ha a területről származó, klinikai tünetek miatt kilőtt, vagy gázolt vaddisznóból történt virológiai (PCR)
vizsgálat, akkor az negatív eredményre
vezetett.A 10 vagy annál kevesebb becsült vaddisznó létszámmal rendelkező (rendkívül alacsony vaddisznó létszámú) vadgazdálkodási egységekre vonatkozó speciális szabályok Egy, a fertőzött területbe tartozó, rendkívül alacsony vaddisznó létszámú vadgazdálkodási egység magas kockázatú területbe történő átsorolására az elhullott vaddisznók negatív virológiai (PCR) vizsgálata nélkül is javaslatot lehet tenni Az alább felsorolt feltételeknek kell teljesülnie: a) az elmúlt 1 év eseteire alapozott kockázatelemzés alapján már nem tartozik a kiemelt kockázatú kategóriába, és b) nem tartozik a szigorúan korlátozott területbe és nem is szomszédos olyan vadgazdálkodási egységgel, amely a szigorúan korlátozott területbe tartozik, és c) a vadászatra jogosult a rendelkezésre álló dokumentáció alapján rendszeresen, aktívan kereste az elhullott vaddisznókat, de ennek ellenére nem talált hullát (a gázolt egyedeket ide nem számítva), és d) a területről származó, klinikai tünetek miatt kilőtt, gázolt vagy egészséges kilőtt vaddisznókból történt negatív eredményű virológiai (PCR) vizsgálat az elmúlt hat hónapban, vagy e) ha a legutolsó becslés alapján a vaddisznó létszám nulla és az előző évi becsült létszám is legfeljebb 10 volt, továbbá az elmúlt 6 hónap során a vadászatra jogosult nem tudott vaddisznót kilőni, akkor már az a)- c) pontok teljesülése alapján is kezdeményezhető a magas kockázatú területbe való átsorolás. Az 5 vagy annál több, egybefüggő területet alkotó vadgazdálkodási egységre vonatkozó speciális feltételek Az 5 vagy annál több, egybefüggő területet alkotó és a fertőzött területbe tartozó vadgazdálkodási egység magas kockázatú területbe történő átsorolására javaslatot lehet tenni Az alább felsorolt feltételeknek együttesen teljesülnie kell: a) az elmúlt 1 év eseteire alapozott kockázatelemzés alapján már nem tartoznak a kiemelt kockázatú kategóriába, b) nem tartoznak a szigorúan korlátozott területbe és nem is szomszédosak olyan vadgazdálkodási egységgel, amely a szigorúan korlátozott területbe tartozik, c) a területen az elmúlt 6 hónap során legalább annyi elhullott vaddisznó negatív eredményű virológiai (PCR) vizsgálata történt meg, mint amennyi a területen található 100-nál nagyobb becsült létszámmal rendelkező vadgazdálkodási egységek száma, d) a területen az elmúlt 6 hónap során legalább annyi egészséges kilőtt vaddisznó negatív eredményű PCR vizsgálata történt meg, mint amennyi a területen található 10-nél nagyobb becsült létszámmal rendelkező vadgazdálkodási egységek számának a tízszerese, e) ha a területről származó, klinikai tünetek miatt kilőtt, vagy gázolt vaddisznóból történt virológiai (PCR) vizsgálat, akkor az negatív eredményre vezetett. Speciális szabály rendkívül alacsony vaddisznó létszámú vadgazdálkodási egységekből álló egybefüggő területekre Ha területen csak olyan vadgazdálkodási egységek vannak, amelyek becsült létszáma 10 vagy az alatti, akkor az egybefüggő területekre vonatkozó alapvető követelmények a), b) és e) pontjaiban foglaltakon túl annak kell teljesülnie, hogy az elmúlt 6 hónap során legalább 1 elhullott vagy legalább 5 egészséges kilőtt, klinikai tünetek miatt kilőtt vagy gázolt és a területről származó vaddisznó negatív eredményű virológiai (PCR) vizsgálata elvégzésre került. -
III. A magas kockázatú területek feloldásának, illetve csökkentésnek szakmai szabályai
Magas kockázatú terület feloldása Feloldás feltételei ASP Szakértői Csoport által meghatározott szakmai szempontok Magas kockázatú terület feloldását az Európai Bizottság hagyja jóvá Országos Járványvédelmi Központ (OJK) előterjesztése alapján ASP Szakértői Csoport által meghatározott szakmai szempontok Egy, a magas kockázatú területbe tartozó, 10 egyed feletti vaddisznó
létszámmal rendelkező vadgazdálkodási egység közepes kockázatú területbe
történő átsorolására akkor lehet
javaslatot tenni,Egy, a magas kockázatú területbe
tartozó, rendkívül alacsony (10 egyed vagy alatt) vaddisznó létszámú vadgazdálkodási egység közepes
kockázatú területbe történő átsorolására az elhullott vaddisznók negatív virológiai (PCR) vizsgálata nélkül is javaslatot lehet tenniAz alább felsorolt feltételek együttesen teljesülnek: Az alább felsorolt feltételek együttesen teljesülnek: a) az elmúlt 1 év eseteire alapozott kockázatelemzés alapján már nem
tartozik a magas kockázatú kategóriába,a) az elmúlt 1 év eseteire alapozott kockázatelemzés alapján már nem
tartozik a magas kockázatú kategóriába, ésb) a virológiai (PCR) vizsgálatok során legalább 1 elhullott vaddisznó és/vagy legalább 10 egészséges
(állománygyérítés során) kilőtt vaddisznó virológiai vizsgálata negatív eredményre vezetett az elmúlt 6 hónap alatt,b) ha az adott vadgazdálkodási egység
korábban a fertőzött területbe tartozott, akkor a magas kockázatú területbe való átsorolása óta legalább 6 hónap már eltelt,c) ha az adott vadgazdálkodási egység
korábban a fertőzött területbe tartozott, akkor a magas kockázatú területbe való átsorolása óta legalább 6 hónap már eltelt,c) a vadászatra jogosult a rendelkezésre álló dokumentáció alapján rendszeresen, aktívan kereste az elhullott vaddisznókat, de ennek ellenre nem talált hullát (a gázolt egyedeket ide nem számítva), és d) ha a területről származó, klinikai tünetek miatt kilőtt, vagy gázolt
vaddisznóból történt virológiai (PCR) vizsgálat, akkor az negatív eredményre vezetett.d) a területről származó, klinikai tünetek miatt kilőtt, gázolt vagy egészséges kilőtt vaddisznóból vaddisznókból, illetve vaddisznókból történt negatív
eredményű PCR vizsgálat az elmúlt hat hónapban, vagye) ha a legutolsó becslés alapján a vaddisznó létszám nulla és az előző évi becsült létszám is legfeljebb 10 volt,
továbbá az elmúlt 6 hónap során vadászatra jogosult nem tudott vaddisznót kilőni, akkor már az a)-c) pontok teljesülése alapján is
kezdeményezhető a közepes kockázatú területbe való átsorolás.Az 5 vagy annál több, egybefüggő területet alkotó vadgazdálkodási egységre vonatkozó speciális feltételek Az 5 vagy annál több, egybefüggő területet alkotó és a magas területbe tartozó vadgazdálkodási egység közepes kockázatú területbe történő átsorolására az alábbi szempontok teljesülése esetén is javaslatot lehet tenni: Az alább felsorolt feltételeknek kell teljesülnie: a) az elmúlt 1 év eseteire alapozott kockázatelemzés alapján már nem tartoznak a magas kockázatú kategóriába, és b) ha az adott vadgazdálkodási egységek valamelyike korábban a fertőzött területbe tartozott, akkor a magas kockázatú területbe való átsorolása óta legalább 6 hónap már eltelt, és c) ha a területről származó, klinikai tünetek miatt kilőtt, vagy gázolt vaddisznóból történt virológiai (PCR) vizsgálat, akkor az negatív eredményre vezetett, és d) a területen az elmúlt 6 hónap során legalább annyi elhullott vaddisznó negatív eredményű PCR vizsgálata történt meg, mint amennyi a területen található, 10-nél nagyobb becsült létszámmal
rendelkező vadgazdálkodási egységek száma, vagye) a területen az elmúlt 6 hónap során legalább annyi egészséges kilőtt vaddisznó negatív eredményű PCR vizsgálata történt meg, mint amennyi a területen található 10-nél nagyobb becsült létszámmal rendelkező vadgazdálkodási egységek számának a tízszerese, Speciális szabály rendkívül alacsony vaddisznó létszámú vadgazdálkodási egységekből álló egybefüggő területekre Ha területen csak olyan vadgazdálkodási egységek vannak, amelyek becsült létszáma 10 vagy az alatti, akkor az egybefüggő területekre vonatkozó alapvető követelmények a), b) és c) pontjaiban foglaltakon túl annak kell teljesülnie, hogy az elmúlt 6 hónap során legalább 1 elhullott vagy legalább 5 egészséges kilőtt, klinikai tünetek miatt kilőtt vagy gázolt és a területről származó vaddisznó negatív eredményű virológiai (PCR) vizsgálata elvégzésre került.